Trawers PERSPEKTYWY w historycznym obiekcie w Mielnie

15.11.2024 - 17.11.2024

Już 15 listopada w wyjątkowym miejscu, jakim jest Arche Fabryka Samolotów w Mielnie, odbędzie się kolejna odsłona wydarzenia Trawers – PERSPEKTYWY, w ramach cyklu Spotkań poza szlakiem. Zarezerwujcie czas na ten wyjątkowy piątkowy wieczór – to spotkanie, którego nie można przegapić! Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Nauka dla Środowiska.

W tegorocznej edycji chcemy zająć się kluczowymi tematami z różnych perspektyw, a szczególnie skupić na stereotypach oraz zjawisku emigracji, często przymusowej. Wydarzenie będzie składało się z dwóch mocnych punktów:

godz. 18:00 “Walizki” - nowoczesny spektakl cyrkowy w wykonaniu Upsala Cyrk, międzynarodowej grupy teatralnej

Przygotujcie się na pełne emocji widowisko, które zachwyca formą i mocą przekazu. Jest to kompozycja krótkich cyrkowych opowiadań, które tworzą wyjątkową, pełną wspomnień historię jednej walizki. Czterech artystów, posługując się elementami sztuki cyrkowej, jak taniec współczesny, akrobatyka czy żonglerka, w nietuzinkowy sposób zaprasza widzów do dialogu i refleksji nad tym, co ważne. Co odkryją w swoich walizkach? Czy pozwoli im to wyruszyć w dalszą podróż do nowego świata, czy może zastygną w przeszłości?

W trakcie 40 minut intensywnych wrażeń padają pytania: Jakie ciężary życiowe nosisz w swojej walizce? Jaką podróż z Tobą odbyła? Co zdecydujesz się w niej zostawić, a czego się pozbędziesz? Kogo spotkasz w tej podróży i jak to spotkanie zmieni Twoje życie?

To poruszające przedstawienie mierzy się z trudnymi tematami, ale jest także pełne wiary w życie i ludzką bliskość – to właśnie te wartości stanowią siłę spektaklu i napęd do dalszej wędrówki

Upsala Cyrk to cyrk, który żyje i oddycha codziennością. Od wielu lat występują na scenach cyrkowych całej Europy, a także Azji Środkowej. Ich misją jest przekonanie, że kultura i edukacja mogą pomóc stawić czoła poważnym problemom społecznym. Oparta na kreatywności, dialogu i rozwoju osobistym organizacja aktywnie współpracuje z lokalnymi społecznościami, często odmieniając miejskie przestrzenie i jednocząc ludzi w wspólnych działaniach.

godz. 19:30 ”Na granicy” - pokaz slajdów Kuby Stasiaka, niezależnego korespondenta wojennego z Donbasu

Będzie to mocna i szczera opowieść o życiu na krawędzi dwóch światów – między wojną a pokojem. Poznamy zupełnie inną perspektywę wojny, której daleko do tego, co pokazują media. Ta podróż będzie pozbawiona poprawności, ukazując wojnę bez eufemizmów i romantycznych iluzji. Czy powrót do świata pokoju rzeczywiście przynosi ukojenie? Przyjrzymy się ciężarowi mentalnemu, jaki niesie wolontariat w strefie działań wojennych, i obalimy szkodliwe stereotypy o mieszkańcach Donbasu.

Kuba Stasiak – korespondent wojenny, wcześniej związany z wp.pl i PAP, który od początku wojny przebywa w Ukrainie, skąd relacjonuje brutalną rzeczywistość konfliktu. Jego ogromna wrażliwość na to, co dzieje się wokół niego, nie pozwoliła mu pozostać biernym. Od wiosny 2022 roku Kuba jest aktywnie zaangażowany w wolontariat, pomagając ludności cywilnej na wschodnich terenach Ukrainy. Brał udział i organizował ewakuacje mieszkańców takich miast jak Siewierodonieck, Lisiczańsk czy Bachmut. Obecnie przebywa w Ukrainie, gdzie koordynuje pomoc dla cywilów i zwierząt w przyfrontowym Pokrowsku. To będzie spotkanie pełne prawdy, która nie zawsze przynosi ulgę, ale na pewno otwiera oczy

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Prosimy o zapisy pod linkiem: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/Trawers